top of page

Co dělat, když kvásek neroste: 5 způsobů, jak posílit kvásek

  • Obrázek autora: Tereza Bartoňková
    Tereza Bartoňková
  • 11. 11. 2024
  • Minut čtení: 4

Aktualizováno: 13. 11. 2024

Pokud je váš kvásek líny, možná potřebuje nakopnout, aby se pravidelně zdvojnásobil. Mohl byl chvíli opomíjen a potřebuje osvěžení, anebo zkrátka nefunguje tak, jak byste si přáli.


Kvásek je poměrně odolná směs kvasinek a bakterií. Jakmile dosáhne zralosti, většinou zvládne určité opomenutí, ale někdy může být obtížné dostat ho do správné kondice.


Pokud jste vyzkoušeli různé metody a nic nepomohlo, zkuste tyto tipy, které mu dodají nový život!


Zde je 5 tipů, jak váš kvásek posílit.

vyrostlý kvásek ve sklenici

Jak se chová zdravý, zralý kvásek?

Zdravý, zralý kvásek se po krmení obvykle zdvojnásobí během 4–6 hodin (v závislosti na poměru krmení).


Měli byste vidět bubliny na stěnách nádoby a pěnu na povrchu.


Jakmile kvásek dosáhne vrcholu, zralosti, měl by vypadat nadýchaně.


Mnoho lidí se ptá: „Kdy bude kvásek připraven k pečení?“ Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď; může to trvat od 7 dní do 4 týdnů. Obecně platí, že většina kvásků je připravena po zhruba 14 dnech, ale i tehdy je stále velmi mladý a potřebuje další růst. Každým dalším pravidelným krmením kvásek nabírá na síle.


Trpělivost je klíčem k úspěšnému pečení kváskového chleba!

5 tipů pro posílení vašeho kvásku


Tyto tipy pomohou posílit váš kvásek, pokud:

  • byl trochu opomíjen (například zůstal v lednici příliš dlouho bez krmení) nebo jste vynechali několik krmení;

  • ho pěstujete několik týdnů a stále se pravidelně nezvětšuje;

  • má stále vůni jako odlakovač na nehty, i po krmení.


1. Dodejte svému kvásku více kyslíku

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak posílit kvásek, je zajistit mu dostatek kyslíku. Toho dosáhnete tak, že:


  • nepřekrýváte těsně víko na nádobě – stačí zakrýt kus papírové utěrky nebo kávového filtru, které zajistíte gumičkou

  • nádobku s kváskem necháte na několik hodin zcela bez víčka

  • mírně promícháte kvásek mezi krmeními – zkuste ho míchat dvakrát, aby se do směsi dostal vzduch, to pomůže aktivovat váš kvásek bez přílišného úsilí


2. Krmte kvásek „superpotravinou“

Pokud jste svůj kvásek vytvořili z bílé, zpracované mouky, prospěje mu přidání žitné mouky.


Celozrnná žitná mouka je jako superpotravina pro váš kvásek a pomůže mu rychle zesílit. Celozrnná mouka se vyrábí umletím celého zrna, tedy včetně obalu. Právě tyto „obaly/slupky“ obsahují mnoho živin a enzymů, které kvásku pomohou pomoci.


Pokud chcete kvásek posílit, můžete zkusit nahradit polovinu běžné mouky žitnou při každém krmení a měli byste vidět znatelné zlepšení v aktivitě vašeho kvásku.


Taktéž čerstvě mletá celozrnná pšeničná mouka je velmi prospěšná pro mladé kvásky. Pokud k ní máte přístup je to další z možností co vyzkoušet. Pomůže zvýšit množství divokých kvasinek v kváskovém zárodku.


3. Udržujte svůj kvásek v teple

Teplota hraje klíčovou roli při zakládání a posilování kvásku. Kvásek uchovávaný při nižších teplotách (pod 21 °C) se nevyvine tak dobře jako ten, který je udržován nad 24 °C. Zkuste najít způsoby, jak kvásek udržet v teple, například v blízkosti sporáku nebo v teplé místnosti.


4. Krmte kvásek častěji

Je to jednoduché, je to jako s lidmi. :) Pokud váš kvásek není aktivní, krmte ho častěji – až 3x denně, pokud to potřebuje. Nezapomeňte při každém krmení odstranit část kvásku.


3x denně krmit není obvykle nutné déle než 2 dny; poté se vraťte k jednou nebo dvakrát denně, abyste předešli překrmení kvásku.


5. Udržujte kvásek s nižší hydratací

Pokud váš kvásek vypadá příliš řídký, může být obtížné posoudit, zda opravdu bublá, protože bubliny mohou unikat. Kvásek s nižší hydratací bude hustší a měli byste na jeho stěnách vidět velké bubliny.


Zkuste na jedno nebo dvě krmení použít pouze mouku, což směs zpevní. Jakmile se vám podaří kvásek zpevnit, můžete se vrátit k normálnímu krmení s moukou a vodou.Pokud kvásek neustále produkuje „hooch“ (tekutinu na povrchu), je to znamení, že je hladový. Může to znamenat, že potřebujete zvýšit množství, které mu dáváte, spíše než jeho frekvenci krmení. Zkuste zdvojnásobit množství vody a mouky, které kvásku dáváte - tedy použijte poměr 1:2:2 nebo vyšší!


Pokud je kvásek hodně tekutý, bude jednoduché zamíchat do něj extra mouku. Pokud je trochu hustší, jak kvásek "sežere" mouku a začne fermentovat, měl by postupně zřídnout.


Po jednom nebo dvou krmeních jen moukou by měl být kvásek dostatečně hustý a můžete se vrátit k běžnému krmení moukou a vodou. Měli byste také vidět větší bublinky ve svém kvasu.


Kvásek s nižší hydratací bude poměrně hustý a houbovitý. K vyjmutí z nádoby budete potřebovat lžíci, protože nepůjde vylévat.


Pokud máte obavy, že krmení kvásku jen moukou by mohlo narušit jeho poměr, nebojte se. Když potřebujete, aby váš kvásek měl 100% hydrataci pro nějaký recept, můžete ho na tuto hodnotu upravit. Jakmile bude kvásek opět v dobré kondici, stačí dát do sklenice přibližně jednu lžíci kvásku a krmit ho stejným poměrem vody a mouky – tím získáte kvásek s 100% hydratací.



Celková "obnova KVÁSKU"


Pokud kvásek nevykazuje žádnou konzistentní aktivitu, můžete ho kompletně obnovit. To obvykle pomůže kvásek znova nastartovat.


Postup:


  • do čisté sklenice dej 10g kvásku (zbytek můžete vyhodit);

  • k těmto 10g kvásku přidejte 25 g mouky a 25 g vody, pořádně promíchejte, přičemž se snažte dostat co nejvíc kyslíku do směsi;

  • sklenici volně zakryjte a nechte asi 6 hodin v teplém prostředí, po této době byste měli začít vidět první bublinky;

  • po 6ti hodinách přidejte dalších 25 g mouky a 25 g vody, znovu dobře promíchejte, aby se kyslík dostal do směsi, opět zakryjte a nechte dalších 6 hodin;

  • po dalších 6 hodinách vyhoďte přibližně polovinu směsi, takže vám ve sklenici zůstane 50 g. Poté krmte jako obvykle (doporučuji 50 g mouky a 50 g vody).




留言

評等為 0(最高為 5 顆星)。
暫無評等

新增評等
bottom of page