top of page

Kdy je nejlepší čas pro použití kvásku a proč?

  • Obrázek autora: Tereza Bartoňková
    Tereza Bartoňková
  • 7. 2.
  • Minut čtení: 4

Kdy je nejlepší čas pro použití kvásku? Existuje mnoho teorií o tom, kdy je nejlepší použít kvásek. Jednoduchá pravda ale je, že ideální doba nastává, když je kvásek na vrcholu své aktivity.


Práce s kváskem může být náročná – vytváříte živý mikrobiální ekosystém, který následně využíváte k pečení chleba (místo kypřicího prášku). Jde o fascinující, ale často i trochu nevyzpytatelný vědecký experiment. Stejně jako u mnoha jiných věcí, i tady existují jasné důvody, proč je vhodné postupovat určitým způsobem.


V tomto článku si vysvětlíme, kdy je nejlepší kvásek použít a proč.

Zaměřujeme se na dobře ustálený, zralý a aktivní kvásek!


nejlepší čas pro použití kvásku
Nejlepší čas pro použití kvásku

Proč používat kvásek na vrcholu aktivity?


Zralý kvásek nakrmený v poměru 1:1:1 dosahuje svého vrcholu přibližně 2 až 4 hodiny. Pokud je chladněji nebo jste kvásku dali velké množství mouky a vody, může mu to trvat i 12 hodin.


Během krmení se kvasinky v kvásku živí cukry obsaženými v mouce a přeměňují je na oxid uhličitý a ethanol – tento proces se nazývá alkoholové kvašení. Při tomto kvašení se kvasinky množí a jejich kolonie dosahuje největšího množství právě ve chvíli, kdy je kvásek na svém vrcholu.


V tento moment je ideální ho použít, protože silná kolonie kvasinek bude pokračovat ve své práci i v těstě – zpracuje mouku a vodu, vytvoří další bublinky oxidu uhličitého a tím těsto nakypří. Právě tento proces dává chlebu jeho nadýchanou strukturu.


Naopak není vhodné použít kvásek, který je ještě "ospalý" – například hned po vyndání z lednice nebo ihned po nakrmení.


Jak načasovat vrchol aktivity kvásku?


Pokud máte nabitý program nebo kvásek krmíte večer, může být těžké odhadnout, kdy přesně dosáhne svého vrcholu. Když u něj nejste, můžete vidět jen zbytky na stěnách sklenice – což je známka toho, že už stoupl a opět klesl.


Jestliže máte volný den (třeba o víkendu), můžete si vyzkoušet, jak dlouho trvá, než váš kvásek dosáhne vrcholu. Tento experiment vám pomůže lépe si naplánovat pečení.


  1. Nakrmte kvásek a označte si jeho počáteční úroveň gumičkou nebo fixou. Doporučuje se použít 50 g kvásku, 50 g mouky a 50 g vody.

  2. Zapište si čas a sledujte kvásek v pravidelných intervalech. Označte sklenici po 2, 4, 6 a 8 hodinách.

  3. Nejvyšší bod, kam kvásek vystoupal, je jeho vrcholná aktivita – tu můžete využít k přesnému načasování vašeho pečení.


Proč kvásek stoupá a klesá?


Možná jste si všimli, že váš kvásek nejdříve roste, pak dosáhne vrcholu a nakonec začne klesat.


To je přirozený životní cyklus kvásku – během kvašení kvasinky a bakterie mléčného kvašení rozkládají cukry v mouce a produkují oxid uhličitý a ethanol. Oxid uhličitý vytváří bublinky, které kvásek nadzvedávají. Tyto bublinky jsou zachycené v síti lepku, kterou tvoří proteiny v mouce. Některé kvásky si svůj vrchol udrží déle, jiné spadnou rychleji – obojí je v pořádku. Důležité je poznat svůj kvásek a naučit se pracovat s jeho rytmem.


Pečení s kváskem je tedy nejen o správném postupu, ale i o pochopení jeho chování a přizpůsobení se mu. Jakmile se naučíte sledovat jeho aktivitu, bude pro vás plánování pečení mnohem jednodušší. 🚀


Proč kvásek klesá a jak ho udržet déle na vrcholu?


Jakmile kvasinky a bakterie mléčného kvašení spotřebují všechny cukry v mouce, váš kvásek dosáhne svého vrcholu. Může tam chvíli zůstat, ale postupně začne zpomalovat produkci plynu.Pokud jej nenecháte nakrmit včas, začne hladovět. Bakterie naruší lepkovou síť, která drží v těstě bubliny oxidu uhličitého, a plyn začne unikat. To je důvod, proč kvásek začne postupně klesat.


Pokud je kvásek delší dobu bez krmení, začne produkovat tzv. „hooch“ – tekutinu na povrchu, která je známkou hladovějících kvasinek. Hladový kvásek se může stát tekutějším a získat silnější kyselý nebo až acetonový zápach.


Jak prodloužit dobu, kdy je kvásek na vrcholu?

Chování kvásku závisí na jeho konzistenci a teplotě prostředí:


  • Hustší kvásek (s vyšším podílem mouky) bude po dosažení vrcholu držet svůj objem delší dobu. Plyn se uvolňuje pomaleji a kvásek si déle zachovává nadýchanou strukturu. Tento typ kvásku také lépe zvládne tzv. plavecký test (kdy se lžička kvásku udrží na hladině vody).

  • Řidší kvásek (s vyšším podílem vody) dosáhne vrcholu rychleji, ale také se rychleji propadne.

  • Nižší teplota zpomaluje fermentaci a prodlužuje dobu, po kterou kvásek zůstává aktivní. Naopak teplo proces urychlí, což může být výhodné, pokud potřebujete kvásek připravit rychleji.


Můžu použít kvásek hned po krmení?


Ne, ideální je počkat alespoň 2–4 hodiny.


Bezprostředně po nakrmení je kvásek nejméně aktivní – ještě nezačal zpracovávat cukry z mouky a je spíše tekutý a nevýrazný.


Po chvíli se v aktivním kvásku začnou objevovat bublinky, které se postupně zvětšují, až se kvásek začne zvedat. Pokud byste ho použili příliš brzy, byl by stále slabý a ředili byste ho další moukou a vodou v těstě, což by zpomalilo kynutí a mohlo poškodit strukturu těsta.


Proč kvásek zapáchá, když ho nekrmím?


Pokud necháte kvásek několik dní bez krmení, může začít nepříjemně páchnout. Záleží na jeho stáří, ale vůně může připomínat přezrálý sýr, zatuchlé ponožky nebo dokonce aceton.


Kvásek je živá kultura mikroorganismů a potřebuje pravidelnou výživu, zvláště pokud ho skladujete při pokojové teplotě. Pokud ho nekrmíte, kvasinky a bakterie oslabují a mohou podlehnout nežádoucím mikroorganismům, včetně plísní.


Chcete-li udržet svůj kvásek zdravý, je důležité ho pravidelně krmit a sledovat jeho chování.

Tím zajistíte, že vám bude dobře sloužit a pomůže vám péct krásně nadýchaný chléb. 🍞

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page